Nastavite historijski obilazak uz planinarenje Spil

Zapanjujuća situacija otkrivena je prije petog dana 59. Predsjedničke biciklističke turneje Turske. Tirkizni dres, koji će odrediti pobjednika Opšte pojedinačnog plasmana, mijenjao je vlasnika 4 puta do petog dana TOUR-a, koji je počeo etapom Antalya-Antalya u nedjelju. Tobias Andresen iz tima DSM-Firmenich, koji je etapu Bodrum-Kuşadası završio na prvom mjestu, nosio je tirkizni dres kroz cijelu etapu.

Kao rezultat ovih pokreta, 7 sportista se odvojilo od pelotona i povećalo vremenski razmak na 55 sekundi. Antonio Polga (Novo Nordisk), Mauro Velwit (Tarteletto), Oliver Mattheis (Bike Aid), Jacob Scoot (Rembe), Genki Yamamaton (Kinan), Michal Pomorski i Konrad Czabok (Mazowsze) počeli su da otvaraju jaz sve većim tempom. U međuvremenu, Buğra Tahir Yiğit iz tima Spor Toto izvršio je napad sa pelotona kako bi uhvatio grupu za bijeg. Kako je prošao 24. kilometar, grupa za bijeg od 7 je napravila razliku u odnosu na peloton za 2 minute i 25 sekundi. B.Tahir Yiğit još nije uspio uhvatiti grupu za bijeg.

NA KRAJU 5. etape, KUPAĆI SU PRONAŠLI VLASNICE

Tirkizni dres pod pokroviteljstvom Spor Totoa, koji je dat lideru generalnog plasmana, osvojio je Tobias Lund Andresen iz tima DSM-firmenich. Pokrajinski direktor za omladinu i sport Aydına Cenap Birlikçioğlu obukao je belgijskog sportistu u kupaći kostim.

Giovanni Lonardi iz tima Polti Kometa osvojio je zeleni dres koji sponzorira Mosso, koji se dodjeljuje lideru u bodovnoj klasifikaciji. Guverner Distrikta Didim Can Kazım Kuruca obukao je sportistu u svoj kupaći kostim.

Vinzent Dorn iz Bike Aid tima osvojio je Crveni dres Turkish Airlinesa, koji se dodjeljuje vođi klase King of the Mountains. Guverner okruga Söke Ali Akçe poklonio je kupaći kostim sportisti.

Vinzent Dorn iz Bike Aid tima osvojio je Bijeli kupaći kostim koji sponzorira goturkiye.com, a koji se dodjeljuje vođi klase turskih ljepotica. Guverner okruga Kuşadası İbrahim Tekli obukao je sportistu u kupaći kostim.

DANAS JE FAZA KOJA ĆE ODREDITI SUDBINU TURNEJE

59. Biciklistička turneja Predsjedničke Turske nastavit će se sutra etapom za penjanje Kuşadası-Manisa (planina Spil) dužine 160.1 kilometar. Kao i prethodnih godina, očekuje se da će sportista koji osvoji ovu etapu, nazvanu "Queen Stage", u velikoj meri garantovati šampionat 2024. godine. Sve su oči uprte u planinare za etapu za penjanje, koju sprinterski biciklisti baš i ne vole.