Kiša medalja za Izmirske zvijezde 2022

Medalja Kiša za zvijezde Izmira

Sportisti Omladinskog i sportskog kluba općine Izmir ostavili su trag u 2022. godini i osvojili 43 medalja, od kojih 347 međunarodne. Kerem Kamal je postao svjetski prvak u hrvanju, a Onur Taştan evropski prvak u džudou.

Omladinski i sportski klub Metropolitanske općine Izmir, koji je jedan od najvećih sportskih klubova u Turskoj po broju sportista i grana, ponovo je postigao značajan uspjeh u 2022. godini. Sportisti Izmira koji se takmiče u ukupno 41 grani osvojili su 127 medalja, od čega 347 zlatnih. 43 od ovih medalja stigle su iz međunarodnih organizacija.

Džudoisti ponovo na vrhu

Vrhunac u pojedinim granama ponovo je bio u džudou, kao i svake godine. Džudisti su ukupno 39 puta popeli pobjedničko postolje sa 26 zlatnih, 28 srebrnih i 93 bronzanih medalja na državnim i međunarodnim takmičenjima. Nakon džudoa, triatlona i klizanja podijelili su drugo mjesto sa po 49 medalja. U Izmir je stiglo 24 zlata, 18 srebrnih i 7 bronzanih u triatlonu, 22 zlata, 15 srebrnih i 11 bronzanih u klizanju. Gimnastika je zauzela treće mjesto sa ukupno 11 medalja, uključujući 6 zlatnih, 11 srebrnih i 28 bronzanih. Osvojeno je 27 medalja u plivanju, po 18 u mačevanju i streljaštvu, po 17 u tekvondou i atletici, 11 medalja u tenisu, 9 medalja u rvanju i 5 medalja u stonom tenisu za hendikepirane osobe.

43 međunarodne medalje

Sportisti Gradske opštine Izmir osvojili su 15 medalje, 16 zlatnih, 15 srebrnih i 43 bronzanih, na međunarodnoj areni. Džudo je sa 19 medalja zauzeo prvo mjesto na listi onih koji su dobili najviše medalja iz inostranstva. Džudo je pratila gimnastika sa 9 medalja, dok je klizanje zauzelo treće mjesto sa 7 medalja. Taekwondo 4 medalje, rvanje i streljaštvo po 2 medalje.

Kerem Kamal je postao svjetski prvak

Rvač Kerem Kamal postigao je najveće uspjehe na međunarodnim takmičenjima. Mladi rvač osvojio je zlatnu medalju na U23 Svjetskom prvenstvu u grčko-rimskom stilu u Španiji. Emrah Kuş je bio treći na Islamskim igrama solidarnosti u Konji i donio je bronzanu medalju Izmiru. Duru Çimen, Gökçe Doğa, Batu Tasasız, Deniz Tarım i Derya Taiga osvojili su medalje u klizanju na međunarodnim takmičenjima u Srbiji, Bugarskoj i Istanbulu. Eren Özdemir, koji se takmičio na ljetnim igrama Gimnazijade, osvojio je drugo mjesto na svijetu, dok je 17-godišnji Mehmet Efe Özdemir postao prvak Balkana.

Gökhan Biçer je evropski prvak u džudou

U džudou, Enes Bilge, Yusuf Özel, Mervenur Alkış, Berat Bahadır, Şeydanur Aydın, Musa Şimşek i slabovidi sportisti Gökhan Biçer i Onur Taştan osvojili su medalja na svjetskim i evropskim prvenstvima. Gökhan Biçer je u Italiji postao prvak Evrope u kategoriji do 90 kg, a osvojio je i srebrnu i bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu. Srebrnu medalju u disciplini 90 kilograma osvojio je i Onur Taştan na Svjetskom prvenstvu, dok su naša dva atletičarka bila u velikoj prednosti na putu do Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine. Altan Doğan je donio 9 medalja osvojenih iz inostranstva u gimnastici. Alp Deniz Öcek, Selin Naz Öcek i Lina Elmiladi zauzeli su postolje u mačevanju. U streljaštvu, Sıla Özdemir osvojila je dvije srebrne medalje na takmičenju Gimnazijade 2022.

Veliki uspeh u vaterpolu

Uspjesi u vaterpolu, koji je osnovan 2021. godine, nastavili su da dolaze iu 2022. godini. Vaterpolo reprezentacije, koje su prošle godine osvojile muške i ženske kupove u U15, U17, U19, postale su druge u U2022 ženskoj i U21 ženskoj ligi 17. godine. Dogurala je do šampionata u ženskoj 1. ligi. Šampionski trofej 19. lige U1 za žene i 15. lige U2 za žene donijet je u Izmir. U umetničkom klizanju klupsko prvenstvo je osvojeno 2022. godine. Ženski podvodni ragbi tim završio je na drugom mjestu u ligi. Fudbalska reprezentacija Ampute osvojila je i trofej za treće mjesto u Super ligi i Kupu Turske.

Ponosni smo na naše državljane

Sportisti koji su išli u reprezentaciju amputiranog fudbala i košarke u invalidskim kolicima podijelili su veoma važne uspjehe. Golman Erdi Aslan i konfigurator Polat Doğan postali su imena koja predstavljaju naš klub u Amputee Football National Team, koji je postao svjetski prvak pobijedivši Angolu u Istanbulu. Naša reprezentacija, za koju igraju košarkaši u invalidskim kolicima Hasan Efetürk, Rıdvan Aksoy, Mahmut Açıkgöz i Arda Albayrak, nastupila je u finalu Svjetskog prvenstva do 23 godine na Tajlandu i zauzela drugo mjesto. Košarkaška reprezentacija u invalidskim kolicima, u kojoj su Ahmet Efetürk, Mahsum İpekişen, Rıdvan Aksoy, Hakan Kıroğlan i maser Serkan Sezginci, podigla je šampionski trofej u Evropskoj B ligi.

Odlična izvedba specijalnih sportista

Značajan uspjeh postigli su i specijalni sportisti Omladinskog i sportskog kluba općine Izmir. Umurcan Aydınoğlu je na državnim takmičenjima na kojima je učestvovao nosio 3 zlatne, 1 srebrnu i 2 bronzane medalje. Tuna Tunca je pohvaljena za svoj nastup osvojivši 1 zlatnu i 1 srebrnu medalju na državnim takmičenjima.