Ponovo obara rekord u maratonu İzmir Run

Ponovo obara rekord na maratonskoj utrci Izmir

Kenijac Lanny Rutto završio je maraton İzmir sa 2.09.27, Etiopijski Tsegaye Getachew je prošle godine popravio svoj rekord od 2.09.35 za 8 sekundi, a Marathon İzmirova titula “najbrže staze u Turskoj” je još jednom prikovana.

Maraton, koji je po treći put organizovala Metropolitanska opština Izmir i koji je bio "najbrža staza u Turskoj" prošle godine Etiopljanin Tsegaye Getachew sa vremenom 2.09.35, ponovo je oborio rekord u Izmiru. Ovoga puta Kenijac Lanny Rutto uspio je popraviti rekord za 2.09.27 sekundi sa 8. Time je Marathon İzmirova karakteristika najbrže staze u našoj zemlji ponovo zakovana, a rekord je obnovljen u skladu sa sloganom „Maraton, opet“.

Kod muškaraca, drugo mjesto zauzeo je Meshack Kiprop Koech iz Kenije sa 2.11.21, a treći Mathew Kemboi iz Kenije sa 2.13.03. Yavuz Ağralı iz Bingöla postigao je veliki uspjeh istrčavši najbolje vrijeme među turskim atletičarima u muškoj kategoriji sa 2.20.02 i završio trku na 9. mjestu.

Kod žena, prvo mjesto zauzela je Letebrhan Haylay Gebreslasea iz Etiopije sa 2.27.35, dok je druga Lilian Chemweno iz Kenije sa 2.28.18, a Helen Jepkurgat iz druge zemlje je treća sa 2.30.54. Aydınlı Derya Kaya zauzela je osmo mjesto među turskim atletičarkama s vremenom 3.04.29.Bedri Şimşek je prvi završio na 10 na 0.33.45 kilometara za muškarce, dok je drugo mjesto zauzeo Hamdullah Ablay, a treće Mehmet Aydıngör. Kod žena, Tuğçe Karakaya je zauzela prvo mjesto sa 0.37.44, Rahime Tekin je bila druga, a Özlem Işık treća.

Uslovljen za održivi svijet

Više od 17 trkača iz 42 različite zemlje učestvovalo je u međunarodnoj trci od 43 kilometra s ciljem „Maratona bez otpada“ u skladu sa 500 globalnih ciljeva koje su Ujedinjene nacije postavile za „Održivi svijet“. Skoro 10 hiljada sportista započelo je trku na 5 kilometara. Maraton İzmir, kojem je Svjetska atletska federacija dodijelila titulu Oznake drumske utrke (Međunarodni certifikat za cestovne utrke), započeo je maraton Izmir, zamjenik generalnog sekretara gradske općine İzmir Ertuğrul Tugay, predsjednik Turske atletske federacije Fatih Çniciğinpal Youthmar Šef odjela za sportske usluge Hakan Orhunbilge i predsjednik Kluba mladih i Ask-a Gradske općine Izmir Ersan Odaman okupili su se zajedno.

Nakon starta 08.00K koji je dat u 42:XNUMX ispred stare zgrade İZFAŞ, trkači prelaze preko Alsancaka. KarşıyakaVratio se prije nego što je stigao do pristaništa Bostanlı. Stigavši ​​do İnciraltija sa iste staze, ovoga puta preko Bulevara Mustafe Kemala Sahila, sportisti su napravili drugo skretanje od Marine İzmir i završili trku na startnoj tački.

Start trke na 10 kilometara u okviru maratona Izmir dat je u 07.20 sa iste tačke. U trci od 10 kilometara, preko 4 hiljade sportista vratilo se sa tramvajske stanice Köprü na Bulevaru Mustafe Kemala Sahila i završilo trku na suprotnoj traci od stare zgrade İZFAŞ Fuar Kültürparka.

Društvena solidarnost dostojna Izmira

Postojala je potpuna solidarnost u Izmiru u Donatorskim kampanjama Marathon Izmir Step by Step Humanity Run, koje su započele 4. aprila. Više od 10 hiljada donatora doniralo je skoro 4 miliona TL nevladinim organizacijama preko sportista koji se takmiče na maratonu Izmir. Donatorske kampanje će se nastaviti na web stranici ipk.adimadim.org do 2. maja.

Ovogodišnji sponzori Marathona İzmir bili su Doğa Sigorta i NEF, kao i sponzor transporta Corendon Airlines, sponzor opskrbe slatkišima Bolulu Hasan Usta, sponzor vode Pürsu, sponzori opskrbe Türk Kızılay, Carraro i Züber. Partneri u rješenju velike organizacije bili su navedeni kao İzmir Teknoloji, bolnica Eşrefpaşa iz Metropolitanske općine İzmir, HIS Travel, Altekma i DS.