Otvorene škole za razvoj softvera nove generacije

otvorene su škole softvera nove generacije
otvorene su škole softvera nove generacije

Ministar industrije i tehnologije Mustafa Varank otvorio je 42 škole Turske platforme otvorenog koda. S obukama koje će se održavati u školama za razvoj softvera nove generacije u 42 Istanbula i 42 Kocaeli, ovisnost o softveru u inozemstvu će se smanjiti. Studenti će učiti softver jedni od drugih prema projektu i gamification metodi bez instruktora.

Ministar Varank svečano je otvorio „Tursku platformu otvorenog koda 42 softverske škole“ u Vadi Istanbulu. Na svečanosti su zamjenik ministra industrije i tehnologije Mehmet Fatih Kacır, predsjednik TÜBİTAK -a prof. Dr. Hasan Mandal, generalni konzul Francuske u Istanbulu Olivier Gauvin, generalni direktor Havelsan Dr. Bili su prisutni i Mehmet Akif Nacar, generalni direktor Aselsana Haluk Görgün i viši direktor Evyapa Mehmet Evyap.

Govoreći ovdje, Varank je naveo da je spomenutu školu stavio u službu mladih sa 400 računara u Vadi Istanbulu uz sponzorstvo mjesta Evyap, te je podijelio informaciju da će druga škola započeti svoje aktivnosti u Kocaeliju od 27. septembra.

Navodeći kako imaju za cilj proširiti ove škole u drugim provincijama, Varank je rekao: „Obuke u ovim školama, koje će biti otvorene 7 sata dnevno, potpuno su besplatne. Studenti će jedni od drugih učiti softver kroz projekte i igranje bez instruktora. Sarađivali smo s francuskim brendom Ekol 24 kako bismo postigli međunarodni standard u ovim školama. ” rekao je.

Pružajući informacije o obrazovnom sistemu škola, Varank je rekao: „Ekol 23, međunarodni brend sa 36 kampusa u 42 zemlje, smatra se među najboljim školama za kodiranje na svijetu. Naš će cilj biti osposobljavanje programera softvera koji se mogu brzo pridružiti tržištu rada, a ne samo podizanje programera. ” rekao je.

Napominjući da će turska platforma otvorenog koda podržati mlade ljude u skraćenom radnom vremenu tokom školovanja i sa punim radnim vremenom nakon obrazovanja, Varank je rekao: „Naši mladi ljudi imat će priliku raditi sa vrijednim kompanijama iz ovog sektora u stvarnim projektima. Naše kompanije članice platforme moći će se upoznati, pratiti i zapošljavati studente tokom njihovog obrazovanja. Tako ćemo stvoriti dinamičan ekosistem koji zadovoljava potrebe svih. ” koristili njegove izjave.

Naglašavajući da je nedostatak trenera u školi najvažnija karakteristika ove škole, Varank je rekao: „Ovdje naši učenici podučavaju i ocjenjuju jedni druge na potpuno gejmifikovan i zasnovan na projektima način. Možemo reći da je 100 posto učenika i diplomaca koji su do sada pohađali ove škole našlo posao. ” on je rekao.

Navodeći da je Turska također razvila svoju vojsku programera softvera na način da Tursku učini proizvođačem kritičnih tehnologija, a ne tržištem, Varank je rekao: „Ovu potrebu smo naveli u Strategiji industrije i tehnologije, koju smo pripremili s vizijom Nacionalni tehnološki potez. 2023. godine želimo imati najmanje 500 hiljada programera u našoj zemlji. Ovdje će Turska platforma otvorenog koda i 42 softverske škole u ovom trenutku obavljati vrlo važne zadatke. ” on je rekao.

Navodeći da će platforma otvorenog koda u Turskoj biti najvažnija podrška u povezivanju 42 učenika sa mogućnostima zapošljavanja, Varank je rekao: „Zajedno ćemo izgraditi eko-sistem koji zadovoljava potrebe svih ovdje. Pozivam softverske kompanije, preduzetnike, pa čak i naše studente. Imate mnogo toga za dodati ovoj platformi i ovoj platformi za vas. Udružimo snage i razvijemo naš nacionalni i originalni softver. " on je rekao.

Objašnjavajući da projekt ima vrlo široku publiku, Varank je rekao: „Naše Ministarstvo, TÜBİTAK TÜSSIDE i Dolina informatike od početka su koordinirali ovaj posao. Naše razvojne agencije u Istanbulu i East Marmara financiraju projekt uz podršku 27 milijuna lira. Naši članovi platforme podržavaju obrazovne aktivnosti u školama i projekte koji se provode na platformi. Ekol 42, međunarodni softverski brend, također implementira inovativne obrazovne modele u naše škole. ” on je govorio.

Direktorica škola Ecole 42 Sophie Viger, koja je poslala video poruku na svečanost otvaranja, čestitala je Turskoj, koja je uključena u mrežu Ecole 23, koja nastavlja svoje aktivnosti sa 36 kampusa u 42 zemlje, i poželjela učenicima uspjeh na ovom uzbudljivom putovanju.

Na svečanosti, članovi osnivači Platforme; Microsoft, Aselsan, Havelsan, Intertech, Kuveyt Türk, Turkcell Teknoloji, Turkish Airlines, Türk Telekom, Baykar, OBSS, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Teknoloji, Koç University, Tursko informatičko udruženje, TÜSİAD, TÜBİSAD i TÜBİTAK i AWS, članovi platforme Bilo je i učesnika iz SAP -a, Globalneta, Veriparka i Profelisa.

Armin

sohbet

    Budite prvi koji će komentirati

    Komentari