Polumaraton N Kolay Istanbul postavio je novi svjetski rekord

Lagani istanbulski polumaraton svjedočio je novom svjetskom rekordu

Svjetski rekord oboren je na 16. polumaratonu u Istanbulu N Kolay u organizaciji udruge IMM SPOR ISTANBUL. Kenijska atletičarka Ruth Chepngetich, koja je u Istanbul došla s titulom svjetskog prvaka, oborila je svjetski rekord vremenom 1.04.02. Kenijac Kibiwott Kandie zauzeo je prvo mjesto kod muškaraca s vremenom od 59 minuta i 35 sekundi.

U organizaciji SPOR ISTANBUL-a, podružnice gradske opštine Istanbul (IMM), na istorijskom poluostrvu održan je polumaraton N Kolay Istanbul. Ove godine u trci, koju je World Athletics prikazala u kategoriji Elite Label, zbog pandemijskih mjera, sudjelovalo je 4 tisuće trkača. Start trke, koji je jedini evropski maraton na proljeće, bio je generalni sekretar IMM-a Can Akın Çağlar, generalni direktor SPOR İSTANBUL-a İ. Renay Onur, predsjednik Turske atletske federacije Fatih Çintımar, generalni direktor Aktif banke, ostrvo Aysegul, direktor omladine i sporta istanbulske gradske općine Ilker Ozturk, zamjenik direktora provincije za omladinu i sport Istanbula, dobio je Goksun od strane Self-a.

SA ISTORIJOM

U svom govoru na početnoj tački, generalni sekretar IMM-a Can Akın Çağlar poželio je uspjeh svim sportašima i rekao: „Danas smo u jednom od 8 važnih svjetskih polumaratona u trci koja je isprepletena s istorijom. Mislim da se ovo mjesto razlikuje od ostalih jer je to staza na kojoj možete uživati ​​u Povijesnom poluostrvu. Želeo bih da zahvalim svim konkurentima na njihovom doprinosu vrednosti Istanbulske marke “.

Sportisti, koji su trku započeli iz područja aktivnosti Yenikapı, slijedili su obalni put do mosta Galata, a zatim su otišli do Fatiha skretanjem 'U' od svjetla na kraju mosta. Staza, koja je nastavila u suprotnom smjeru sa skretanjem 'U' prije dolaska na most Zlatni rog, završila je na mjestu gdje je započela u Yenikapı.

SVIJETSKI ZAPIS JE PROBIO

Svjetski rekord je oboren za žene u trci, gdje su poduzete sve mjere efikasnosti u pogledu pandemije. Kenijska atletičarka Ruth Chepngetich, koja je za 64 minute završila istanbulski polumaraton, čiji su posljednji metri bili u uzbuđenju, oborila je svjetski rekord ovim stepenom. Chepngeticha, koji je ranije imao prvenstvo u Istanbulu, pratio je Etiopljanin Yalamzere Yehuhlaw sa rezultatom 1.04.40. Helen Obiri iz Kenije osvojila je treće mjesto sa 1.04.51.

KENIJSKI SPORTISTI SU PRVE TRI

Kenijska atletičarka Kibiwott Kandie, svjetska rekorderka u polumaratonu u muškoj konkurenciji, završila je prva u trci. Kandie je utrku završila s vremenom 59.35. Kamworor, koji je utrku završio s vremenom 59.38, našao se na drugom mjestu nakon svog državljanina Geoffreyja. Još jedan Kenijac Ronger Kırkorir bio je treći sa vremenom 59.45.