Očekivani termin za nastavnike je objavljen!

Najavljen je očekivani datum imenovanja nastavnika
Očekivani termin za nastavnike je objavljen!

Ministar nacionalnog obrazovanja Mahmut Özer, U našem obrazovnom sistemu ima 1.2 miliona nastavnika. Nemamo nijednu godinu bez imenovanja, svake godine se imenuju nastavnici. Ranije sam rekao da se naš rad nastavlja i da smo završili posao sa Ministarstvom finansija za izbor nastavnika. “Proces ćemo podijeliti s javnošću, tako da će termini biti zakazani u prvoj sedmici septembra”, rekao je on.

Ministar Özer je rekao: „Nadajmo se da ćemo proces podijeliti s javnošću, tako da će imenovanja biti obavljena u prvoj sedmici školske 2022-2023. U Istanbulu ćemo obaviti 50 posto termina. Učitelji koje ćemo imenovati dat će ih i u oblast predškolske nastave kao granu. Postojao je ozbiljan nedostatak predškolskog obrazovanja. U posljednjih 6 mjeseci doveli smo 400 djece zajedno sa vrtićem. U Istanbulu ćemo izgraditi 1000 novih vrtića, završićemo ih do kraja 2022. godine”.

Izdvajamo iz ocjena ministra Özera: Dok ulažemo sve napore za pristup našeg ljudskog kapitala kvalificiranom obrazovanju i omasovljenje obrazovanja, s druge strane, moramo artikulirati mehanizme koji će ojačati proizvodne kapacitete tih mladih generacija i njihove inovativne pristupi povećanju konkurentske moći zemlje u okviru našeg obrazovnog sistema.

Trening licem u lice završen bez prekida

Akademsku 2021-2022. godinu završili smo bez prekida nastavkom direktne edukacije. Nakon godinu i po dana, sretni smo što smo uspješno završili našu školu od 17. juna, poštujući zdravstvena pravila zajedno sa našim nastavnicima i svim našim dionicima, a da ni jednog dana ne prekidamo nijednu školu. Jer u tom procesu su svi u cijelom svijetu i Turskoj prvi put naučili da škole nisu samo centar za učenje. Škole su uvidjele da su mjesta gdje se odvija psihosocijalni razvoj učenika i kulturne i umjetničke inicijative. Naravno, heroji ovog procesa, naši nastavnici, želim da se puno zahvalim našem učitelju. Kao ministar narodne prosvete, svoju zahvalnost ovenčao sam svedočanstvom o uspehu. Imamo ogroman obrazovni sistem. Imamo obrazovni sistem od 18,9 miliona učenika i 1,2 miliona nastavnika. Dakle, nije bilo moguće normalizirati Tursku bez normalizacije našeg obrazovnog sistema.

ljetne škole

Ni ljeti ne ostavljamo naše studente same. Otvaramo četiri ljetna kursa. Ovog ljeta prvi put smo otvorili centre nauke i umjetnosti za sve naše studente. Svi naši učenici od 2. do 12. razreda moći će besplatno pohađati ljetne škole nauke i umjetnosti u svim mjestima gdje imamo naučno-umjetničke centre. Ovdje smo također obezbijedili fleksibilnost.Kada odu bilo gdje u Tursku, mogu se prijaviti tokom ljetnog raspusta i proces prijave je trenutno u toku, to se odnosi i na naše nastavnike. Naši nastavnici ne moraju biti u svojim školama, odnosno u školama u kojima se školuju.

Proces se nastavlja, ali su prijave za matematiku i engleski jezik završene. Razvio se novi pristup matematici. To je novi pristup da ojačamo odnose naših učenika sa matematikom, da pokažemo koliko je matematika važna u svakodnevnom životu, ne samo za studente tehničkih nauka i studente medicine, već i za sve naše pojedince, i da možemo da dizajniramo u skladu s tim. Mobilizacija matematike. Veoma mi je važno da ovom pitanju dam prioritet.

Proces postavljanja pod LGS

Rezultati LGS-a će biti objavljeni 30. juna. Neće biti problema sa plasmanima. Prošle godine je 92 posto učenika bilo smješteno u jednu od 3 najbolje srednje škole koje su preferirali. 52 posto se odlučilo za svoj prvi izbor. Polovina učenika je već stavljena na svoj prvi izbor. Neka su naše porodice i učenici dobro. Nema problema.

Našim bibliotekama dajemo imena našeg živog ljudskog blaga. Počeli smo sa rastućim brzinama, a slijedili su ih Alev Alatlı, İlber Ortaylı i İhsan Fazlıoğlu… Naš cilj je da integriramo naše ljude iz kulture, umjetnosti i nauke u naše škole. Proces kulturnog opismenjavanja je započeo. Gdje ide kulturna žila ovih zemalja? Kakve su misli proizveli naši intelektualci i mislioci? Naši mladi to moraju znati.

Seoske škole-seoski životni centri

Naš projekat seoskog života započeli smo u Samsunu. Te škole želimo ponuditi u službu naših građana u okviru našeg obrazovnog sistema. Bile su to prazne zgrade i mi smo ovde napravili ekspanziju; Cilj nam je bio da ga prvenstveno iskoristimo za edukaciju. Promenili smo pravilnik o seoskoj osnovnoj školi. Bez obzira na broj učenika, naše seoske škole mogu biti otvorene širom Turske.

Izmijenili smo i pravilnik o vrtiću. Smanjili smo broj učenika sa 10 u seoskoj školi na 5. Ovim malim korakom otvorili smo vrtiće u 1.800 seoskih škola, a oko 12 hiljada dece u selu susrelo se sa seoskim školama.

Sa seoskim životnim centrima, cilj nam je ne samo da ponovo otvorimo seoske škole već i da uspostavimo mnogo sveobuhvatniji životni centar. Osim eliminacije transportnog obrazovanja, mi ćemo pružiti usluge obrazovanja koje žele svi naši građani u selu i učinićemo da naša djeca imaju koristi od tih mogućnosti.

Centar za obrazovanje osoba sa invaliditetom

To je metoda "integracija/integracija" koja je uzeta kao osnova u obrazovanju osoba sa invaliditetom širom svijeta, a naš fokus u obrazovanju naše djece sa posebnim obrazovnim potrebama u Turskoj je osigurati da naša posebna djeca dobiju obrazovanje , druže se i razvijaju zajedno sa svojim vršnjacima. Napravili smo veoma važan korak u obrazovanju naših invalida: nije postojala obrazovna ustanova za našu braću i sestre sa invaliditetom stariju od 18 godina. Uz podršku gospođe Emine Erdoğan, napredovali smo u tom pogledu i po prvi put u Turskoj smo osnovali naše „javne obrazovne centre za osobe sa invaliditetom“ u Ankari, Istanbulu i Izmiru.

Vrlo važnim odlukama i praksama koje je donijelo naše Ministarstvo, uklonili smo barijere u obrazovanju za naše građane svih uzrasta. Mi smo kao država u mnogo boljoj poziciji od većine zemalja kontinentalne Evrope po pitanju specijalnog obrazovanja. Još jedan od naših najvažnijih poteza u ovom periodu bio je u oblasti „stručnog obrazovanja“. Imamo saradnju sa sektorom i njegovim predstavnicima u svim oblastima stručnog obrazovanja. Predstavnici sektora više ne čekaju diplomce. Zajedno sa njima obučavamo i diplomiramo naše studente. Naši učenici koji nastavljaju svoje stručno obrazovanje od danas dobijaju i obrazovanje i novac. kazanTakođe proizvodi i izvozi.

Prvi put u istoriji Ministarstva narodne prosvete registrovani su proizvodi naših stručnih tehničkih škola i obezbeđena komercijalizacija 74 proizvoda. Izmjena i dopuna Zakona o stručnom obrazovanju br. 25 od 2001. decembra 3200. godine bio je jedan od naših veoma važnih poteza. U ovom procesu, gdje smo jačali stručno obrazovanje, 370 hiljada novih mladih ljudi uvedeno je u stručno obrazovanje.

stručno osposobljavanje

Naš cilj do kraja 2022. godine je da okupimo 1 milion mladih ljudi sa stručnom obukom. Tako smo napravili dva važna iskora na distanci koju smo prešli u stručnom obrazovanju: Postali smo sposobni da odgovorimo na kadrovske potrebe tržišta rada. Povećali smo mogućnosti zapošljavanja smanjenjem stope nezaposlenosti mladih u našoj zemlji.

Osnovali smo prodajne urede na vratima područja primjene svih naših srednjih poljoprivrednih stručnih škola. Naši građani će moći da kupe proizvode naših studenata po vrlo povoljnim cijenama.

Komercijalizacija proizvoda registrovanih u srednjim stručnim školama

Proizvodni kapacitet u stručnoj obuci povećao se sa 200 miliona bendova na 2021 milijardu 1 miliona u 162. Naši studenti su dobili udio od skoro 50 miliona TL. Srednje stručne škole izvoz. Prešli smo sa obrazovnog sistema koji prima 3 registracije intelektualne svojine godišnje na obrazovni sistem koji prima 2022 registracija u 7. 200 od njih su komercijalizovane. Prvi put u istoriji nacionalnog obrazovanja komercijalizovani su proizvodi registrovani od strane Ministarstva narodne prosvete.” rekao je.

Srednja stručna škola u Istanbulu po prvi put izvezena u inostranstvo. Proizvodio je papirnate ubruse. Lijepa stvar je što su ga proizvodili i za mašinu koja proizvodi papirnate ubruse. Brzo ćemo proširiti ovu mašinu u svim našim provincijama. 2022. U školskoj 2023. godini zadovoljićemo potrebe za papirnim ubrusima u svim našim školama.

Nemamo problem sa predstavljanjem tehnoloških mogućnosti, ali moramo dobro upravljati upotrebom tehnologije. Problemi su nastali oko ovisnosti o tehnologiji tokom epidemijskog procesa. Za nas je nemoguće reći ne tehnologiji. Ali tehnologiju moramo koristiti vrlo racionalno.

Donacije se neće primati na ime kotizacije.

Navodno je: 'Ministarstvo narodnog obrazovanja ne može da podmiri potrebe škola. Ako ne može zadovoljiti potrebe naših škola, hajde da dobijemo donacije preko udruženja roditelja i nastavnika ili kroz različite mehanizme.' Kao ministar narodnog obrazovanja kažem da imamo budžet, snagu i volju da zadovoljimo sve potrebe naših škola. Od jučer smo dali početak 2022-2023 iz Istanbula. Počeli smo sa radom kako bismo zadovoljili sve potrebe. Prebacili smo milijardu TL sredstava u Istanbul. 1 miliona TL od toga je za potrebe čišćenja i kancelarijskog materijala naših škola u Istanbulu. 500 miliona TL za manje popravke naših škola, 250 miliona TL za potrebe opreme naših škola. Sindikati škola i roditelja su naši dionici. Dobrovoljni prilozi se mogu davati, ali nikako da se registruju. Oni mogu donirati udruženjima roditelja i nastavnika, nemamo problema s tim, ali 'Toliko ćete platiti za registraciju' se nikada neće dogoditi. Kao Ministarstvo to ćemo pratiti u svim našim pokrajinama.

Ovo mi je prvi put da objašnjavam ovdje. Uspjeli smo poslati sredstva školama na srednjem nivou, ali ne i za osnovno obrazovanje. Osnovna škola je poslana u pokrajine i okruge za srednju školu. Po prvi put ga od ove sedmice šaljemo svim školama. Prema potrebama naših škola, onima koji imaju velike potrebe slaćemo manje budžeta, a naše škole će u školsku 2022-2023. godinu ući tako što će nadoknaditi sve svoje nedostatke.

Slični oglasi

Budite prvi koji će komentirati

Komentari