TOYOTA GAZOO Racing daje snažan početak WRC sezone

TOYOTA GAZOO Racing World Rally tim je uspješno startao u početnoj utrci WRC sezone 1. sa svojim novim trkačkim automobilom GR Yaris Rally2022. Na prvom mitingu održanom u Monte Carlu, Sebastien Ogier je zauzeo drugo mjesto i zauzeo postolje. Međutim, Kalle Rovanpera je također zauzeo četvrto mjesto i donio važne bodove ekipi.

Ogier je bio blizu svoje devete pobjede u legendarnoj reli trci i cijeli vikend se borio za prvo mjesto. Problem pucanja gume koji je doživio u pretposljednjoj fazi smanjio je prednost sa 24.6 sekundi na 9.5 sekundi. Pokazavši svoj pun učinak u posljednjoj etapi, Ogier je kažnjen na 10 sekundi zbog pogrešnog starta i završio je nadigravanje na drugom mjestu, samo 10.5 sekundi iza lidera. Rovanpera, koji je osvojio impresivno četvrto mjesto, svakim danom je povećavao tempo relija i osvojio tri etape, uključujući Power Stage na kraju relija.

Elfyn Evans, treća vozačica GR Yaris Rally1, takođe je bila u borbi za liderstvo sve dok u subotu nije izašla van puta i izgubila 20 minuta. Prenoseći svoje visoke performanse na Power Stage, Evans je doprineo Toyotinom drugom mestu u ovoj fazi.

U prvoj trci WRC-a ove sezone, sva tri Toyotina vozača pokazala su da mogu pobijediti u etapama, a GR Yaris Rally1 postavio je najbrže vrijeme na 17 od 9 etapa. U trci u kojoj su hibridni motori prvi put korišćeni na najvišem nivou relija, Toyota je uspela da pokaže svoju izdržljivost i visoke performanse.

Vozač TGR WRC Challenge Programa Takamoto Katsuta je također završio na trećem uzastopnom reliju Monte Carlo, zauzevši ukupno osmo mjesto. Tako je novoformirani TOYOTA GAZOO Racing WRT Next Generation tim osvojio prve bodove.

Kapiten tima Jari-Matti Latvala izjavio je da su bili veoma blizu pobjede i rekao: „Najvažnija stvar za vikend je bila to što je bolid pokazao da ima kapacitet za pobjedu. Alat se također pokazao pouzdanim. To nam omogućava da pozitivno gledamo u budućnost i ostatak sezone.”

Druga trka u WRC sezoni biće reli Švedska, koji će se održati po snijegu i ledu u punim zimskim uslovima od 24. do 27. februara. Ovogodišnja utrka bit će pomjerena malo sjevernije i održat će se u Umei. Ovo će biti novi izazov za timove i vozače.