Mladi šahovski majstori raznose turski vjetar u Evropi

mladi šahovski majstori preplavili su Turke po Evropi

U evropskim starosnim grupama, jednom od najvažnijih šahovskih prvenstava u Evropi, Turska je jurišala. Turska na Evropskom prvenstvu starosnih grupa 2021.; Osvojivši dva evropska prvenstva i evropsko treće mjesto, pokazala je uspjeh kao država kao druga.

Evropsko prvenstvo u starosnim grupama 2021. održano je između 15. i 21. oktobra po hibridnom sistemu. Na turniru koji se igrao u 8 kategorija, 10, 12, 14, 16, 18, 20 i 14 godina i mlađe od 32 godina, nastupilo je ukupno 893 sportista iz 32 zemlje. Ukupno XNUMX sportista iz svih starosnih kategorija predstavljalo je Tursku.

Adalar postaje dvostruki prvak Evrope

Na Evropskom prvenstvu starosnih grupa 2021. godine, Arda Cankurt u generalnoj kategoriji do 10 godina i CM (master kandidat) Arda Çamlar u 12-godišnjoj generalnoj kategoriji postali su prvaci Evrope. U opštoj kategoriji do 16 godina, FM (FIDE majstor) Atakan Mert Bičer bio je treći, dok je u opštoj kategoriji do 14 godina CM Yankı Taşpınar bio četvrti sa prosečnom razlikom. Takmičeći se u opštoj kategoriji do 8 godina, Ege Öz je turnir završio na 5. mjestu.

Kao tim, Turska je zauzela drugo mjesto u opštoj kategoriji sa rezultatom za državu na Evropskom prvenstvu starosnih grupa 2021. Na prvenstvu na kojem je 6 najuspješnijih atletičarki u opštoj i ženskoj kategoriji određivalo rezultat zemlje, Turska je osvojila 40 bodova u opštoj kategoriji. U generalnoj kategoriji prvak je postala Rusija sa 42.5 bodova, dok je Njemačka zauzela treće mjesto sa 37 bodova. U kategoriji djevojčica prvakinja je bila Rusija sa 44.5 boda, druga je Poljska sa 34.5, a treća Gruzija sa 34 boda.

"Kao Turska u šahu, dobro smo procijenili period pandemije"

Predsjednik Turske šahovske federacije Gülkız Tulay, koji je podvukao da su dobro iskoristili period pandemije u šahu kao Turska, rekao je: „U ovom periodu okupili smo cijelu zemlju sa šahovskim sportom događajima i projektima koji uključuju Tursku. Kako zbog epidemije nije bilo moguće organizovati prvenstva i turniri, mi smo kao TSF posebnu pažnju posvetili našim sportistima i trudili se da kroz cijeli proces budemo isprepleteni sa šahovskim sportom. Organizirali smo kampove za reprezentaciju na bazenu u digitalnom svijetu i pomno pratili naše sportiste. Uspjesi naših sportista u evropskim starosnim grupama i uspjeh Turske kao tima izmamili su nam osmijeh na lice. Šahovski sport u našoj zemlji nastavlja se nizati iz uspjeha u uspjeh svakim danom i objavljivati ​​ime turskog šaha u svijetu sa svojim šampionatima. Na kraju, čestitam našim sportistima koji su se sa istom odlučnošću takmičili na Evropskom prvenstvu u starosnim grupama, i čestitam onima koji su došli do vrha.

Sportisti će pohađati lekcije na Evropskoj šahovskoj akademiji

Prema direktivi, prvi atletičari na prvenstvu će kao nagrada biti pozvani na Evropsko prvenstvo u starosnim grupama 2022. godine. Najboljih 6 igrača svake kategorije u konačnom plasmanu će pohađati 8-mjesečnu obuku od strane majstorskih trenera Evropske šahovske akademije. Svi naši sportisti koji su stekli diplomu na prvenstvu će imati koristi od treninga.