Historijski preostali most vraća staru slavu

istorijske ruševine most je povratio svoju bivšu slavu
istorijske ruševine most je povratio svoju bivšu slavu

Gradonačelnik Aksaraya dr. Inicijativama Evrena Dinçera završeni su restauratorski radovi na mostu istorijskih ostataka.

Opština Aksaray, koja u mnogim dijelovima grada radi na otkrivanju prirodnih, istorijskih i kulturnih ljepota Aksaraya, vratila je istorijskom mostu Kalanlar stari sjaj.

Kako se ne bi izgubile arhitektonske značajke povijesnog mosta, koji je jedno od djela anadolskog Seldžuka, napravljeno je detaljno ispitivanje i započeti su radovi. Utvrđeno je da se most, koji je u grupi jednosmjerno nagnutih mostova, sastoji od četiri oka s dva velika i dva mala šiljasta luka. Most, izgrađen od glatko sječenog i grubo tesanog kamenog materijala, obnovljen je uzimajući u obzir sve arhitektonske značajke tog razdoblja.

Na inicijativu gradonačelnika Evrena Dinčera, započeti su radovi na istorijskom mostu Kalanlar, koji je obnovljen u skladu sa svojim prvobitnim oblikom.

Dajući ocjene o restauratorskim radovima koji se izvode po cijelom gradu, gradonačelnik Dr. Evren Dinçer je naglasio da oni rade u mnogim dijelovima grada kako bi zaštitili istorijsko i kulturno naslijeđe grada. Također je najavio da je most Kalanlar obnovljen u skladu sa svojom istorijskom strukturom. Najavljujući da su restauratorski radovi započeli u grobnicama i vilama u cijelom gradu, kao i na historijskom mostu Kalanlar, gradonačelnik Dr. Evren Dinçer je u svojoj izjavi koristio sljedeće izjave; „Naš grad ima istoriju dugu 10 hiljada godina. Iz te duboke povijesne prošlosti postoje mnogi artefakti koje su naši preci živjeli i gradili. Započeli smo restauratorske radove kako bismo ih prenijeli budućim generacijama. U sklopu restauratorskih radova, obnovili smo historijski most u okrugu Kalanlar u skladu s njegovim izvornim oblikom. Jedan od seldžučkih sultana, koji je donosio artefakte u naš grad, II. Dok se naši restauratorski radovi nastavljaju u Kılıçarslanovoj grobnici i vili, započeli smo i rad na grobnici Şirin Baba i grobnicama yeyh Hamza na groblju Ervah. Radovima koje radimo na ovim mjestima otkrit ćemo sve tragove u istoriji našeg grada. '' Rekao je.

Armin

sohbet

    Budite prvi koji će komentirati

    Komentari