Bursa Odabrana za svjetsku prijestolnicu kulture Turske 2022

ursa je izabrana za kulturnu prijestolnicu turskog svijeta
ursa je izabrana za kulturnu prijestolnicu turskog svijeta

Međunarodna organizacija turske kulture (TÜRKSOY) proglasila je Bursu za '38. tursku svjetsku prijestolnicu kulture' na svom 2022. sastanku održanom u Hivi, Uzbekistan. Gradonačelnik Alinur Aktaş rekao je da Bursa čeka Turski svijet 2022. godine.

Dok su se proslave punom parom nastavile u gradu Hivi, Uzbekistan, koji je TURKSOY proglasio kulturnom prijestolnicom turskog svijeta 2020, Stalno vijeće TURKSOY -a okupilo se kako bi utvrdilo prijestolnicu kulture turskog svijeta 2022. i osobu biti predstavljen. Sjednici koju je moderirao ministar kulture Uzbekistana Ozodbek Nazarbekov prisustvovali su ministar kulture i turizma Republike Turske Mehmet Nuri Ersoy i gradonačelnik Metropolitanske opštine Alinur Aktaş, kao i potpredsjednik Vlade Uzbekistana Aziz Abduhakimov, generalni sekretar Turskog vijeća Bagdad Amreyev, generalni sekretar TURKSOY-a Dusen Kaseinov, Ministarstvo vanjskih poslova Mađarske i ministar vanjske trgovine Peter Szijjarto, generalni sekretar Turk-Pa Altınbek Mamayusupov, ministar kulture Azerbejdžana Anar Karimov, Kirgistan, ministar kulture, informisanja, sporta i mladih Kairat Imanaliev, kazahstanska zamjenica ministra kulture i sporta Nurkissa Duayeshov. Zamjenik ministra kulture Turkmenistana Nursakhet Shirimov, šefica uprave za novu kulturu i turizam Gagauza Marina Semionova i ministar nacionalnog obrazovanja i kulture TRNC -a Olgun Amcaoğlu također su prisustvovali sastanku putem interneta.

"Sa zadovoljstvom objavljujem kandidaturu Burse"

Na sastanku na kojem su zemlje članice predstavljale jednu po jednu, Bursa iz Turske i gradovi Ganja i Shusha iz Azerbejdžana ocijenjeni su za svjetsku prijestolnicu kulture Turske 2022. godine. Govoreći na sastanku na kojem je imao posebna izlaganja u svoja tri grada, ministar kulture i turizma Mehmet Nuri Ersoy rekao je: „Kao svjetska prijestonica kulture Turske 2022. godine, služio je kao glavni grad anatolijskih Seldžuka i Osmanskog carstva, očaravajući svojim povijesne i arhitektonske teksture, impresionirajući posjetitelje svojim zelenim i prirodnim ljepotama, sa velikim zadovoljstvom najavljujem kandidaturu Burse. Radujemo se vašoj podršci da Bursa bude izabrana za prijestolnicu kulture. Vjerujem da će Bursa zauzeti svoje mjesto među prijestolnicama kulture turskog svijeta radeći sa istom sviješću i predanošću, baš kao i Eskişehir i Kastamonu, koji zaslužuju ovu čast poput Hive. ”

Predloženo je da se 2022. godina proglasi „Godinom sećanja na Süleymana Çelebija“.

Ministar Ersoy, koji je također dao informacije o tekućim projektima koje provodi Ministarstvo kulture i turizma u turskoj geografiji, izjavio je da je 2021. Predsjedništvo proglasilo 'Yunus Emre i turskom godinom' i da je u programe obilježavanja uključeno UNESCO. To se poklapa sa 2022. godišnjicom smrti Süleymana Çelebija, koji je poznat i kao mevlitski pjesnik zbog svog djela Vesilet-ün-Necat. U konsultaciji sa gradskom općinom Bursa, predlažemo da se 600. godina proglasi 'godinom sećanja na Süleymana Çelebija' povodom 600. godišnjice njegove smrti. Želim se zahvaliti TÜRKSOY -u na predanosti i doprinosu. Vjerujem da ćemo djelovati zajedno u zajedničkom duhu s ciljem jačanja saradnje među bratskim republikama i jačanja mehanizma regionalne saradnje. ”

Turskom svijetu objašnjeno je da je Bursa

Načelnik općine Bursa Alinur Aktaş je zatim održao prezentaciju o Bursi stalnim članovima na 38. sastanku TURKSOY -a. Predsjednik Alinur Aktaş, koji je rekao da je Bursa jedan od drevnih gradova turske civilizacije koji je bio i nastavlja biti most s našom geografijom srca, rekao je da je to zahvaljujući mnogim aktivnostima kao što su sportovi predaka, izložbe, kultura TÜRKSOY i umjetničke aktivnosti , simpozijume i publikacije, te sastanke svjetskih muzeja Turske, saradnju sa TÜRKSOY -om, te naveo da su se fokusirali na aktivnosti usmjerene na turski svijet. Izražavajući da će nastaviti s ovim aktivnostima povećavajući ih, predsjednik Aktaş je rekao: „Danas smo ovdje kao kandidat 'Svjetske prijestolnice kulture Turske 2022. godine'. 2022. godina je godina kada se u Bursi okupljaju godišnjice i događaji važni za turski svijet i naš grad. Obilježavajući 600. godišnjicu smrti Süleymana Čelebije, turskog mistika iz Burse, prvog imama istorijske Velike džamije u našem gradu, i autora prvog turskog Mevlid-i Şerifa koji je preveden na mnoge jezike. 100. godišnjica oslobođenja Burse od neprijateljske okupacije. I ove je godine naš grad izabran među UNESCO -ove kreativne gradove u području zanatstva i narodne umjetnosti. I 4. Svjetske igre nomada ove se godine održavaju u našem gradu, Izniku, našem prekrasnom gradu koji miriše na povijest. Želimo nastaviti doprinositi Turskom svijetu u jačanju ljubavnih veza, održavanju kulturne baštine na životu i razvijanju političkog i ekonomskog jedinstva sa našim projektima i aktivnostima koje ćemo provoditi kao „Kulturna prijestolnica turskog svijeta“ u tako značajna godina. "

Objašnjavajući radove koje planiraju organizirati 2022. s glavnim naslovima, predsjednik Alinur Aktaş rekao je: „Turski grad, mjesto susreta različitih civilizacija sa svojom drevnom istorijom, osmanski glavni grad, 4. najveći grad Republike Turske, vodeći centar istorije, kulture, prirode, poljoprivrede, turizma i industrije. Želimo da uz vašu podršku učinimo Bursu, grad Bursu, 'kulturnom prijestolnicom turskog svijeta za 2022. godinu'. U nadi da ću se sresti i vidjeti u Bursi, srdačno vas pozdravljam. Bursa čeka Turski svijet ”, rekao je.

Bursa 'Svjetska prijestolnica kulture Turske 2022. godine'

Rezultate evaluacija nakon prezentacije objavio je ministar kulture Uzbekistana Ozodbek Nazarbekov. Nazarbekov je izrazio svoju iskrenu želju da Bursa bude „kulturna prijestolnica turskog svijeta 2022. godine“. Kao rezultat glasanja, Bursa je proglašena za 'Svjetsku prijestolnicu kulture Turske 2022. godine'.

Armin

sohbet

Budite prvi koji će komentirati

Komentari