Vozač Toyote Rovanpera srušio rekordne pobjede na reliju u Estoniji

vozač Toyote Rovanpera pobijedio je u reliju Estonije obarajući rekord

TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team postigao je još jednu važnu pobjedu na Rally Estoniji. Vozač Toyote Kalle Rovanperä završio je prvi u trci, postavši najmlađi vozač koji je osvojio reli na FIA Svjetskom reli prvenstvu

Pobjedom u Estoniji TOYOTA GAZOO Racing je pobijedio u pet utrka zaredom, što ga čini najdužim WRC nizom pobjeda u Toyotinoj povijesti relija.

S druge strane, Kalle Rovanperä je svojom pobjedom u dobi od 20 i 290 dana nadmašila rekord iz 2008. godine koji je postavio Jari-Matti Latvala, koji je danas kapiten ekipe u Toyoti.

Pružajući izvanredne nastupe tokom cijelog vikenda, Rovanperä je vodio 24 od 22 bine. Rovanperä je u petak osvojio šest od osam etapa, boreći se usko sa svojim najbližim rivalom, a uspio je to nadoknaditi impresivnim vremenom etape u subotu. Vodeći kontrolisano reli u nedelju, Rovanperä je završio trku 59.9 sekundi ispred svog najbližeg konkurenta.

Sva tri vozila TOYOTA GAZOO Racing stigla su do cilja u prvih pet. Dvojac Sébastien Ogier i Julien Ingrassia plasirali su se na četvrto mjesto, dok su duo Elfyn Evans i Scott Martin zauzeli peto mjesto.

TOYOTA GAZOO Racing je ove sezone pobijedio na šest od sedam utrka. Nakon ovih rezultata, Ogier i Evans nastavili su biti na prva dva mjesta u Prvenstvu vozača, dok se Rovanperä popeo na četvrto mjesto. Toyotin tim zadržao je prednost od 59 bodova u prvenstvu konstruktora.

Nakon trke, kapiten tima Jari-Matti Latvala pohvalio je Rovanperäin nastup: „Danas je bilo nevjerovatno. Svaka pobjeda je posebna, ali za mene prva pobjeda Rovanperä znači puno. Jako sam sretan kad ga vidim kako mi uzima rekord kao najmlađeg pobjednika WRC utrke. "To je nevjerovatna poslovna isplata i omogućila nam je da ostvarimo petu pobjedu zaredom."

Rovanperä, koji je odnio prvu pobjedu, rekao je, “Cilj nam je bio pobijediti i zahvaljujem timu na tome. Osjećaj u Yaris WRC-u bio je vrlo dobar i tim je sjajno odradio posao. Danas je bio iznenađujuće dobar osjećaj. "Imali smo dobar tempo bez previše pritiska i u normalnoj vožnji."

Sljedeća utrka u prvenstvu bit će prva belgijska WRC utrka, Ypres Rally. Skup od 13. do 15. avgusta prvi put je održan 1965. godine i poznat je po zahtjevnim asfaltnim putevima. U isto vrijeme, posljednji dan bit će upotpunjen etapom koja uključuje dionicu na čuvenom trkalištu Spa-Francorchamps.