Reli Dakar završen, Motul timovi zauzimaju svoje mjesto na samitu

Završeni motorički timovi Dakar-ovog relija zauzeli su svoje mjesto na samitu

Nije bilo druge očekivane godine do 2021. godine, a ova nova godina započela je jednim od svjetski poznatih i najtežih događaja, relijem Dakar. Službeni partner trke koja je započela u Džedi u Saudijskoj Arabiji 19. januara, strogim mjerama COVID-3, i ove je godine bio Motul, jedan od svjetskih divova mineralnih ulja. Motul, službeni partner Dakara, četvrti put zaredom, ljubiteljima moto sporta donio je akciju, dramu i uzbuđenje koje smo očekivali dvije sedmice.

Dakar reli u brojevima

Utrka, koja je drugi put zaredom održana u Saudijskoj Arabiji, ove je godine održana 43. put. 295 trkača natjecalo se na ukupno 12 km, od čega je oko 5.000 km bilo specijalnih etapa, tokom 7.646 etapa. Staze 2021. godine imale su drugačiji put od prethodne godine za 80-90%, što je pružalo jednake uslove za pobjedu svim takmičarima. Trka, koja je započela 3. januara, završila se u Džedi 15. januara, a do cilja su stigle samo najteže, najteže i najuspješnije ekipe.

2021. godine isprobana su neka nova pravila i prakse; putokazi su napravljeni elektronski i podijeljeni s timovima putem tableta. Pored obaveznih prsluka zračnih jastuka, smanjene su maksimalne brzine kako bi se dodatno povećala sigurnost motociklista i četverociklista. Pored toga, legenda o Dakaru, 2000 automobila koji su startali na ovoj trci prije 26. godine natjecalo se u klasi Dakar Classic, koja se otvorila prvi put.

Motul su održale sve ekipe od amaterskih do profesionalnih

Kategorija 'Original by Motul' ponovo je bila važan dio Motulovog učešća u Dakaru. Hrabri vozači koji su se natjecali bez vanjske pomoći i servisne podrške koristili su područje "Original by Motul", koje je bilo pripremljeno za održavanje njihovih motocikala i za njihove vlastite potrebe.

Laboratorij za utrke Motul, otvoren za sve timove u uslužnom području Dakara, postao je važan dio Dakara. Vodeći timovi došli su u Motul Racing Laboratory i dobili podršku za analizu ulja.

Motul proizvodi preferirani u svim kategorijamaMotul je konkurentima pružio ulja i rashladna sredstva iz serije 300V, posebno prilagođena surovim uslovima, Motorsport Line (Auto) i Factory Line (Powersports) za visoke performanse i maksimalnu zaštitu. U svih šest kategorija - automobili, motocikli, kamioni, četverocikli, laka terenska vozila (LWV) i klasika - takmičarski timovi osjetili su snagu i performanse s Motulovim proizvodima.

Motul je bio uz Honda Rally Team HRC, tvornički tim Sherco i tvornički tim Hero Motorsports u kategoriji motocikala. Isto tako, u vrlo spornoj SSV kategoriji, Motul je podržao nadareni tim tvorničkog tima Polaris. U kategoriji automobila, timovi SRT Racing, MD Rallye, Team Land Cruiser Toyota takmičili su se uz podršku Motula.

Motul je podržao Cam-AM tim u kategoriji pogona na sva četiri točka, a pružio je tehničku podršku SSP timu u kamionima i konkurentima Toyota Land Cruiser u klasičnoj kategoriji, koja je prvi put vođena. Koji su postali kraljevi dina i pustinja 4. godine na reliju Dakar. 2021. godine pobjednik u kategoriji automobila bio je Francuz Stephane Peterhansel, legenda Dakara. Hansel, koji je 2021. put s Minijem pobijedio na reliju Dakar, srušio je težak rekord. Još jedan rival Peterhansela, koji je osvojio 14 minuta 14 sekundu ispred Nasera Al-Atiyaha na drugom mjestu, Carlos Sainz, popularno ime moto sporta, završio je 51. ove godine u trci koju je prošle godine pobijedio. Pobjednik u kategoriji četverocikala bio je Argentinac Manuel Andujar. Utrkujući sa vratima broj 3, Andujar je prvi put započeo Dakar Rally 4. godine, a u trećoj godini je sa velikim uspjehom pobijedio u kategoriji četverocikala.

Honda Rally Team HRC kojeg podržava Motul označio je kategoriju motocikala. Kevin Benavides završio je trku ispred svog saigrača i rivala, Rickyja Brabeca, za vrh pobjedničkog postolja. Benavides (32) je ujedno i prvi argentinski vozač koji je pobijedio u kategoriji motocikala, prvi. U kategoriji u kojoj je Amerikanac Ricky Brabec bio drugi, KTM-ov britanski vozač Sam Sunderland sudjelovao je u posljednjem koraku postolja. Još uvijek utrkujući pod sponzorstvom Motula, vozač tvornice Sherco Lorenzo Santolina završio je utrku na 6. mjestu. Tužna vijest stigla je od Pierrea Cherpina na reliju Dakar. Francuz Cherpin, koji se takmičio u amaterskoj klasi u kategoriji motocikala, smrtno je stradao u nesreći u 7. fazi. Cherpin je na reliju Dakar počeo četvrti put i imao je 4 godine.

Kamaz Rally Sport tim, koji je dominirao utrkom od početka do kraja u kategoriji kamiona, stigao je do pobjede sa ruskim vozačem Dmitrijem Sotnikovom. Francisco Chaleco Lopez bio je prvi pobjednik LWV kategorije u kojoj se natječu laka terenska vozila. Iako je Motul svojim nalozima na društvenim mrežama donio uzbuđenje relija Dakar 2021. godine zajedno s ljubiteljima moto sporta, još jednom je pokazao da su timovi jedna od najvećih navijača u najtežim uvjetima uz njegovo sponzorstvo i tehničko savjetovanje. Kao Motul, sretni smo što smo službeni partner Dakar relija 2021. godine.