Suzuki je prvak u MotoGP-u nakon 20 godina

suzuki godinama nakon pauze za šampiona motogpd-a

Španska vozačica ekipe Suzuki Ecstar, Joan Mir, proglasila je svoje prvenstvo prije posljednje trke Svjetskog prvenstva u MotoGP-u 2020. Mladi vozač Mir, koji je postigao 4 poena od najbližih rivala na trci, koja je održana preko 27 krugova na 29 kilometra stazi Ricardo Tormo u španskoj Valenciji, svojim je superiornim učinkom pružio ekipi radost u šampionatu.

Svi rezultati dobijeni od strane dva španska pilota tima Suzuki Ecstar, Joan Mir i Alex Rins, idu u Suzuki; Osvojio je tri različite pobjede: Prvenstvo vozača, Konstruktorsko prvenstvo i Fabričko prvenstvo. Ova dostignuća su takođe od posebne važnosti za Suzuki, jer ove godine Suzuki Motor Company slavi svoju 100. godišnjicu. Ponovo dostižući MotoGP Svjetsko prvenstvo 20 godina nakon svog posljednjeg svjetskog prvenstva u premijernoj klasi, Suzuki također slavi ovaj uspjeh ove godine, ostavljajući iza sebe 60 godina u motosportu.

Španski vozač tima Suzuki Ecstar, Joan Mir, osvojio je 2020. takmičenje u sezoni na Svjetskom prvenstvu MotoGP-a 13, najvažnijoj organizaciji moto utrka. Mir, koji je upravo imao drugu sezonu u gornjoj klasi MotoGP-a, pružio je ekipi radost zbog šampionata rano u trci održanoj preko 4 krugova na 27 kilometra stazi Ricardo Tormo u španjolskoj Valenciji. Konačno, nakon što je Kenny Roberts Jr 2000. Suzukiju dao naslov prvaka, Mir je prekinuo dugo čekanje, donoseći tako naslov MotoGP Svjetskog prvenstva Suzukiju nakon 20 godina. Na kraju trke Mir je postigao 29 poena najbližim rivalima, čime je osvojio naslov prvaka prije završne trke. Svi rezultati koje su postigla dva španska vozača tima Suzuki Ecstar, Joan Mir i Alex Rins, odnose se na Suzuki; Izvojevao je odjednom tri različite pobjede: prvenstvo pilota, timsko prvenstvo i tvorničko prvenstvo.

Prvenstvo je stiglo u najposebnije vrijeme!

Svjetsko prvenstvo u vozačima 2020. bila je 2017. titula za Joan Mir, koja je osvojila Moto3 klasu 2. godine, dok je Suzukiju bila 16. titula. Mir se ističe kao deseti šampion svih kategorija u istoriji sa Suzukijem, i sedmi koji je osvojio 500cc/MotoGP klasu. Šampionat koji je osvojio tim Suzuki Ecstar takođe je od posebne važnosti za Suzuki jer ove godine slavi 100. godišnjicu Suzuki Motor Company. Ponovo dostižući MotoGP Svjetsko prvenstvo 20 godina nakon svog posljednjeg svjetskog prvenstva u premijernoj klasi, Suzuki također slavi ovaj uspjeh ove godine, ostavljajući iza sebe 60 godina u motosportu. Tim Suzuki Ecstar ulazi u istoriju kao prvi tim u istoriji Suzukija koji je osvojio Svetsko prvenstvo konstruktora.

Pobjeda u teškoj godini

Ocjenjujući šampionat, Toshihiro Suzuki, predsjednik Suzuki Motor Corporation, izjavio je da su u teškoj godini osvojili najveću svjetsku seriju motociklističkih utrka, MotoGP; “U 2020. godini čestitam i izražavam zahvalnost Timu Suzuki Ecstar i Joan Mir za osvajanje MotoGP Svjetskog prvenstva u sezoni bez presedana u sjeni COVID-19. Takođe bih želeo da čestitam i zahvalim Alexu Rinsu, koji je dao neverovatan doprinos šampionatu i još uvek se bori za drugo mesto. Suzukijeva 100. godišnjica i u tako nezaboravnoj godini, postali smo šampioni u MotoGP-u, najvišoj svjetskoj seriji motociklističkih utrka. Za nas je motociklizam jedan od važnih sektora koji su naši stari pokrenuli i koji traje već dugi niz godina. Hvala našim kupcima, fanovima i dilerima koji su uvijek podržavali Suzuki, kao i svim dobavljačima i sponzorima koji nas podržavaju. Veliko hvala osoblju našeg tima, pilotima i štaviše svom osoblju koje podržava ovaj događaj iz Miyakode i Ryuyo iz Japana. "Od dana kada smo se vratili u MotoGP, ponosan sam na tim koji je savladao razne izazove, napredovao svake godine i konačno osvojio šampionat."