Dvostruke pobjede za vikend od Toyota Gazoo Racing

Toyota Gazoo Racing Team, na kraju WRC relija u Turskoj prošle sedmice, prikazao se među najvažnijim trkama na svijetu i odnio dvostruku pobjedu pobijedivši u utrci u Le Mansu 24 sata.

Izazovne etape šljunka i dolazak na visokim temperaturama pobjednik Rally Turske ističe se kao uspjeh u donošenju mnogih glasova koji su potpisali Gazoo Racing Toyota, nakon čega je uslijedio posljednji dan utrke u uzbuđenju na kraju, prvi je stigao s Elfynom Evansom.

Prošavši etape glatko, Evans je trku završio na prvom mjestu sa 35.2 sekunde razlike, a u prvenstvu pilota pobijedio je svog suigrača Sébastiena Ogiera sa 18 poena i stigao do prvog mjesta sa 97 bodova. Dok je Elfyn Evans izborio drugu pobjedu za brend, Toyota je uspjela pobijediti u 5 od 3 najboljih utrka.

Turska trka zbog problema koji su iskusni dok je Sebastien Ogier Rally tamamlayamazk, 19-godišnji pilot Kalle Rovanperä nastavio svoje impresivne performanse u četvrtom WRC-u. Ovim rezultatima TOYOTA GAZOO Racing je zadržao svoju poziciju na vrhu povećavajući bodovnu razliku sa najbližeg rivala na 9 u Brands Championship-u.

Toyota Gazoo Racing, reli Turske nakon datuma od 8. do 11. oktobra takmičit će se u reliju Sardinije u Italiji. Toyota će ponovo ciljati na vrh u trci poznatoj po brzim i uskim fazama.

Toyotina pobjeda treću godinu zaredom u Le Mansu

TOYOTA GAZOO Racing uspio je treći put zaredom biti na vrhu postolja u Svjetskom prvenstvu u izdržljivosti "Le Mans 24 Hours", drugoj kategoriji automobilskih sportova. Iako je trkački automobil TS050 HYBRID bio u glavnoj ulozi još jednog uspjeha na Circuit de la Sarthe Circuit, Toyota GAZOO Racing je prije završetka sezone stigla do prvenstva u FIA Svjetskom prvenstvu u izdržljivosti 2019-2020 i nosio svoje ime na vrhu.

Automobil broj 8 TS050 HYBRID, u kojem su se takmičili Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Brendon Hartley, prešao je preko 5 kilometara i pobijedio u trci za pet krugova. Istovremeno je ova pilotska ekipa stigla do vodstva na Svjetskom prvenstvu. Sébastien Buemi i Kazuki Nakajima osvojili su Le Mans treću godinu zaredom, pridruživši se sedam vozača koji su to učinili u 97 godina povijesti trka. Brendon Hartley je, s druge strane, po drugi put ove godine postao pobjednik ove specijalne trke nakon 2017. godine.

Toyota TS1000 HYBRID sa pogonom na sva četiri točka od 050 KS postavila je nove standarde performansama i efikasnošću koje je pokazala u Le Mans 24 Hours utrci. TS2012 HYBRID troši 1 posto manje goriva od prve generacije LMP35 hibrida korištenih 050. godine i može završiti 1 krug 10 sekundi brže. TS050 HYBRID takođe drži rekord u najbržem krugu, kao i četiri stuba i tri pobjede u nizu.

Ovaj uspjeh u Toyotinim trkama izdržljivosti inspirisao je rođenje hiper automobila naziva GR Super Sport rođenog u Le Mansu. Ovo vozilo je prvi put demonstrirano obilaskom javne staze prije početka trke.

Posljednja utrka sezone u Le Mansu održat će se 14. novembra 2020. u Bahreinu.