ITU Rover tim, koji je sa Turskom donio stepen dizajna bespilotnih letelica

iTune rovera sa kojom je dizajnirao donio turkiyeye stepen bespilotnih Ground vozila

ITU Rover Team je sa svojim bespilotnim kopnenim vozilom zauzeo 36. mjesto među 3 timova na takmičenju University Rover Challenge u organizaciji Mars Society-a u Sjedinjenim Državama.

Nastavljajući rad na robotima za istraživanje planeta, Rover tim Istanbulskog tehničkog univerziteta (ITU) osvojio je diplomu predstavljajući našu zemlju na University Rover Challenge-u sa svojim novodizajniranim Roverima 4. generacije. ITU Rover Team je dobio 93 bodova od žirija sa bespilotnim kopnenim vozilom koje su dizajnirali pod pokroviteljstvom AXA Sigorta na takmičenju, na kojem su se prijavila ukupno 36 tima iz mnogih zemalja, a 92,78 timova se plasiralo u finale kao rezultat eliminacije. Tim je rezultatom podijelio treće mjesto sa Tehnološkim univerzitetom u Čenstohovi, (Poljska), Univerzitetom BRAC i Univerzitetom nauke i tehnologije Missouri (SAD).

ITU Rover Team postao je prvi tim iz naše zemlje koji se kvalifikovao za učešće u finalnoj fazi takmičenja 2017. godine. Nastavljajući ovaj uspjeh u narednim godinama, ITU Rover tim je postao prvi turski tim koji je zauzeo 3. mjesto u ovogodišnjem takmičenju.

Takmičenje je održano pod pokroviteljstvom Nase

Na takmičenju koje je ove godine održano 14. put i koje su sponzorirali Mars Society i NASA, studenti univerziteta takmičili su se za prvo mjesto nadmećući se s roverima koje su dizajnirali. Cilj natjecanja uključuje proizvodnju rovera koji astronautima omogućuje obavljanje zadataka kao što su nošenje težine vani, uzimanje uzoraka tla, korištenje ključa i odvijača te umetanje i uklanjanje čipsa s ploče.

ITU Rover Team

Predstavljajući Tursku na mnogim takmičenjima ranije, ITU Rover tim je osnovan 2016. u okviru Robotics Cluba. Godine 2017. postao je prvi turski tim koji se kvalificirao za University Rover Challenge, najprestižnije svjetsko takmičenje rovera održano u Utahu, SAD. Tim, koji je sa svojim prvim vozilom zauzeo 13. mjesto u URC-u, osvojio je specijalnu nagradu za nauku, koja je dodijeljena prvi put u istoriji takmičenja, u istom takmičenju sa svojim novim vozilima 2018. godine. Na European Rover Challenge (ERC), na kojem su učestvovali u septembru iste godine, ITU Rover tim je zauzeo 12. mjesto.