12 medalja turskih atletičara na prvenstvu triatlona na Balkanu

medalja turskih atletičara na prvenstvu u triatlonskom balkanu

Završen je prvi dan Balkanskog prvenstva ETU u sprint triatlonu 2019, koje je organizovano uz podršku Metropolitanske opštine Istanbul. Turski sportisti osvojili su 12 medalja na prvenstvu na kojem su se takmičili zvijezde, omladinci i elitni sportisti.

Turska triatlonska federacija istanbulske gradske opštine (IBB), organizovana uz podršku Balkanskog prvenstva u triatlonu, započela je na plaži Eagle. Prvog dana prvenstva održanog po prvi put u Istanbulu, sportisti su se takmičili u zvijezdama, omladini i elitnoj kategoriji.

Započela studije warm-up u ranim jutarnjim prvenstva, gdje sportista iz više zemalja 16 500 zajedno s Turskom. Počevši od muških i ženskih trka u zvijezdama, sportisti su prvo plivali stazu 400 metar. Tada su zvijezde koje su vozile bicikl kilometra 10 pobijedile na prvom mjestu trčeći 2 hiljada 400 metara. Na kraju utrke Ipek Günad je osvojio konopac. Muški prvak zvijezde bio je još jedan atletičar Bartu Ören.

Muški prvak Bartu Ören rekao je da je imao dobar kamp i pripremni period na kraju trke. Ören je rekao da su plivanje i vožnja biciklom bili jednostavni i rekao je: "Imam nekih poteškoća u prvom 1200 metru vožnje. U drugom metru 1200 našao sam se na umu, snagom grba na grudima, dao sam sve od sebe u posljednjem sprintu i došao sam prvi. Na 2017-u sam bio treći na Balkanskom prvenstvu u Bugarskoj, a danas sam završio ispred. Moj naredni cilj je izboriti plasman i prvo mjesto na evropskim prvenstvima. "

U zahtjevnom tečaju održana je druga utrka dana u kategoriji mladih. U ovoj kategoriji sportaši natjecali su se u plivanju na 750 metrima, biciklizmu na 20 kilometrima i trčanju na stazi 5. U muškoj utrci prvo mjesto pripao je Eric Logoz Lorincz iz Rumunjske, a Mehmet Fatih Davran drugi. Delia Oana Dudau iz Rumunije pridružila se trci za mlade žene. Turski sportaš Elif Polat završio je na drugom mjestu, a Aişenur Acar na trećem mjestu.

Posljednje utrke dana održane su u elitnoj kategoriji. Utrka, koja je bila poprište borbe bez daha sportaša s ciljem uspona u ETU ljestvici, održana je na istim dimenzijama staze kao i mladi. Gültigin Er iz turske reprezentacije zauzela je prvo mjesto u muškom postolju, a ženska hrvatska atletičarka Zejika Miličić osvojila je zlatnu medalju.

Navodeći da je triatlon započeo u dobi 17-a, prvak elitne kategorije Gültigin Private 5 rekao je da se godinama bavi triatlonom. Za nas je bila prednost što je biciklistička staza izgrađena na ravnoj površini. Dao sam sve od sebe u trčanju. Četvrti u Evropi u mladosti prije i imao Balkana treći, Turska šampione četiri godine. Triatlon je sport koji svoj vrhunac dostiže u starijim uzrastima i zbog toga je kontinuitet vrlo važan. Želim nastaviti ovaj sport i postati europski i olimpijski prvak. "

Na kraju dana održana je ceremonija trofeja i medalja. Atletičari su svoje medalje primili od zamjenika gradonačelnika Kartal Oktay Aksu i protokola. Turska je završio utrku s ukupno 12 4 nedjelja avgust medalju će se nastaviti u kategoriji starosne grupe.