Priča o alatima 518 Metro!

518 2
518 2

İzmir Metro A.Ş, jedna od kompanija Općine Metropolitana u Izmiru, potpisala je novu priču o uspjehu. Kompanija 19-godišnji iskusni tim je stvorio novo vozilo za sistem kreirajući vozilo podzemne željeznice koje nije dostupno nakon predanog rada.

Metro araçlarının bakım, onarım ve temizlik çalışmalarını gerçekleştiren “Araçlar Departmanı”, hurda gözüyle bakılan aracı yeniden ayağa kaldırırken, aynı zamanda sıfırdan metro aracı monte edebilme deneyimi de kazandı. Sistemde “518 numaralı tren” olarak kayıtlı aracın yaşama döndürülmesi için gösterilen çaba, çalışanlar arasında “518’in hikayesi” olarak anılmaya başlandı.

HEP BİRLİKTE KUTLADILAR
Yolculu hizmet vermeye hazır hale getirilen aracı incelemek ve ekibin başarısını kutlamak için tüm personel İzmir Metrosu’nun atölye binasında toplandı. Emeği geçen herkesi başarısı nedeniyle tek tek tebrik eden İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Sönmez Alev, bu bilgi birikiminin İzmir Metrosu’nu daha büyük teknik hedeflere taşıyacağını belirtti.

ESKİSİNDEN DE İYİ OLDU
3 yıl önce, hat dışındaki bir işletmeden taşınan konteynerin metro vagonu ile teması sonucunda, 518 numaralı tren kullanılamaz duruma gelmişti. Deneyimli ekip, işe önce hasarlı aracı inceleyerek başladı. Hasar kayıtları çıkarıldı, durum iç açıcı değildi. Bakım ve onarımdan çok daha fazlasına ihtiyaç duyulacağı, neredeyse sıfırdan araç yapmak gerekeceği ortaya çıktı. Ancak İzmir Metro A.Ş. ekibi, çalışma için büyük bir istekle seferber oldu. İlk olarak vagonun düzeltilme işi için aracın iç ve dış ekipmanları tamamen söküldü. Süreç, kaportanın düzeltilmesiyle devam etti. Ardından aracın iç ekipmanları, kompresör, bölümler arası sinyal kablo demetleri, klimalar, iç ve dış kaplamalar, koltuklar ve boyama işlemleri tamamlanarak araç yenilenen bogiler üzerine indirildi. Burada tüm mekanik ve elektrik bağlantıları tamamlandı; cer motoru, körük ve klima bağlantıları yapıldı. Aylar süren bu zorlu sürecin sonunda araç, artık test aşamasına hazırdı.

Bu arada iç ve dış yapısı tamamen yenilenen ve İzmir Metro A.Ş.’nin ilk nesil ABB araçlarından olan 518 numaralı aracın kapı ve camlarının tasarımındaki yenilik de dikkatlerden kaçmadı. Titizlikle yürütülen, atölyede ve işletim dışındaki saatlerde ise uzman ekiplerce hat üzerinde yapılan statik ve dinamik testlerin sonunda araç, yolculu sefer yapabilecek duruma geldi. Yaklaşık 12 milyon TL (2.2 milyon dolar) değerindeki tren, 1.430.800 TL. maliyet ve 2.877 adam/saatlik çalışma sonucu yepyeni bir araç olarak İzmir Metrosu filosuna kazandırıldı.

Ovaj slide show zahtijeva JavaScript.

O Leventu Elmastaşu
RayHaber urednik

Budite prvi koji će komentirati

Komentari

Ova stranica koristi Akismet kako bi smanjila neželjenu poštu. Saznajte kako se podaci vašeg komentara obrađuju.