Eskişehir Dekovili

View Eskisehir's profil
View Eskisehir's profil

Eskişehir de günümüzde yeni mahalle olarak bilinen semte bir zamanlar “dekovil” takma adının verilmesinin nedeninin askeri personel taşımak amacıyla inşa edilmiş olan birkaç km uzunluğunda 600 mm açıklığındaki demiryolunun semtten geçmesiydi. Bu demiryolu yada hat açıklığı nedeni ile dekovil olarak adlandırılan bu işletmecilikte 4 lokomotif ve 20 vagonla yapılan turnistlerde askeri personel taşımacılığı yapılmaktaydı.


1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda Alman Henschel & Son firmasından 1928 yılında satın alınarak hizmete verilen 1918 yılı yapımı dekovil fabrika müdürlüğü personelinin taşınmasında kullanılmaya başlanmış, ileriki yıllarda fabrika müdürlüğü personeli ve işçileri ile 1. Ana Jet Üs Komutanlığı personelinin servisi olarak kullanılmış ve 04 Ağustos 1988 tarihinde kullanımdan kaldırılmıştır.

Druga stanica Dekovila, koja polazi ispred zgrade zadruge Pancar između Işıklar Quarter i Yeni Mahalle (Dekovil) na desnoj strani ulice Sivrihisar, bila je stanica Bald Bahri na kraju stanovanja fabrike šećera. Putnici koji su se spuštali ovamo bi se prošetali uskom cestom (ulica Dedelek), prelazeći drveni most preko Porsuka i stižu do četvrti Gokmejdan. Nakon druge stanice, na kraju Fabrike šećera, Dekovil je prešao ulicu i nakon nekog vremena stigao je do Glavne direkcije zdravlja i ušao u objekat.

1988 yılında kullanımdan kaldırılan dekovil tarihi bir değer olarak koruma altına alınmış, HİBM Komutanlığı’nda bakımı tamamlanan 4 lokomotif ve 20 vagon Korgeneral Lütfi Akdemir Sosyal Tesislerinde açık hava müzesi şeklinde sergilenmeye ve vagon tipi gazino olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Obnovom u 1995-u, lokomotive su pretvorene u dizel gorivo, servisi za prsten počeli su da se organizuju u jutarnjim i posebnim danima u okviru Ministarstva zdravlja, au 1998-u, jutarnji prsten je prekinut i nastavljen da se koristi u posebne dane do 2003.

U 2000-u, 2 lokomotiva i 14 vagon su donirani Univerzitetu Osmangazi i korišteni su da nose studente među fakultetima.

2010 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin teknik desteği ve HİBM Komutanlığı personelinin çalışmaları sonucu 1995 yılında lokomotife takılan dizel motorun revizyonu ve hidrolik sistemin tamiri tamamlanmış; lokomotif, vagon ve rayların boya ve bakımı yapılarak kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Daha sonra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanan lokomotif ve vagonlar Sazova Bilim ve Kültür Parkı içine döşenen raylar üzerinde çocukları ve ziyaretçileri taşımaya devam etmektedir.

Karakteristike lokomotiva
Tip konstrukcije: BN2T (0 - 4 - 0T) \ t
Širina: 600 mm
Üretici Firma : Henschel & Sohn
Godina proizvodnje: 1918
Težina: 7.5 t
Dužina: 5.70 m
Snaga: 70 PS
Kapacitet uglja: 0.5 t
Kapacitet vode: 0.8 m3
Maksimalna brzina: 20 km / h
Pritisak pare: 12 bar
Rudder Tip: Hevsinger
Vrsta kočnice: Kočnica poluge
Značajka: Biti osvijetljen

Izvor: kentvedemiryolu.com


sohbet

feza.net

Budite prvi koji će komentirati

Komentari

Povezani članci i oglasi